Home » Blog

Medytacja.

Written By: M on listopad 16, 2012 No Comment

D: Ja słyszałem z kolei o człeku który bardzo szybko wchodził w stan ‘medytacji’ kombinując zawieszanie się w (wizualnych) dźwiękach wraz z mizianiem ulubionego dywanu swetra albo dżinsów. (Nie zażywał on żadnych szamańskich grzybków halucynogennych i był totalnym abstynentem, bo jak twierdził, potrafił upić się samą myślą.) Ciotka Jola – wspomaga się zapachowymi patyczkami (; woła na nie kadzidełka, pachnidełka i śmierdzidełka).

U: Dla mnie medytacja to nie tyle co 500 sposobów wchodzenia w stan medytacji ile pytania i łamigłówki, które tam rozwiązujesz. To proces krystalizacji przemyślień. Dla badania kierunku studiów to coś a’la “Coach testy osobowości” (przypis: coś a’la 100 własnych pytań do siebie; albo testy z wspominane wcześniej grupy – MAPP, HAS, Insights Discovery)

D: Ja tam wolę stosować strategię Disney’a. Czyli rozważanie w 3 smakach (pozycjach) Marzyciela, Krytyka, Realisty. Najpierw doprowadzam siebie do stanu Marzyciela (czyli stan Ja w najbardziej kreatywnych myślach). Marzyciel wymyśla jak to będzie wspaniałe po obraniu tego i owego (ludzi będą klękać, chodzić i całować ślady gdzie stąpał mistrz). Dalej Krytyk (czyli ja najbardziej nastawiony krytycznie z koszulką recenzenta). Dalej Realista, który podsumowuje i poukłada realistycznie: aby osiągnąć ___ trzeba zrobić ___ no i krytyka będzie na poziomie ___ (odrzuci albo urealistyczni te nierealne opinie krytyki i marzeń).

U: A jak zamienisz miejscami Marzyciela, Krytyka i Realistę i najpierw będzie Krytyk? Albo jeśli najpierw będzie realista to jaki to będzie miało wpływ?

D: To będę miał mniej pozycji i planów. Zobacz. Czasami kolejność jest kluczowa – najpierw jesz, później trawisz. Krytyk – ma sporo krytyki (nie)konstruktywnej więc to zabija pomysły (jak to krytyka). Realista – będzie bazował na realistycznych prognozach – więc też zetnię połowę pomysłów Marzyciela. Natomiast rozważania w kolejności M-K-R wyjdą najlepszej jakości. Tak jakby pomysł osoby z dodatkowymi 2 recenzjami.

U: Tak czy siak rozważenia można powiązać z pytaniami (albo wnioskowaniem). (Jam) W puszce badań przyszłości znalazłem takie zapytania:

 1. Jakie ono jest to największe marzenie ze wszystkich?
 2. Co umieścić w scenariuszu własnego życia? Co umieścić na liście życzeń do przeżycia? Co umieścić na liście zabawek do posiadania (i korzystania)?
 3. Czego chcesz się nauczyć? Jakie umiejętności będą dostarczać Ci korzyści i przyjemności? Jakimi narzędziami chciałbyś operować? W jakim towarzystwie ? Co będzie miało najlepszy wpływ (dziś, jutro i za rok)? Jak wykożystasz umiejętności? Co rozwinie Cie maksymalnie? Jaki jest ten stan dotarcia do celu?
 4. Jaka jest ta lepsza wersja “Ja” (Ciebie)? Jak się zachowuje i jak mówi? Jakich słów używa? Jak myśli? Po co wstaje z łóżka? Jakie Ja (jaka odmiana Ja-zawodowca, Ja-biznesmana, Ja-sportowca, Ja-hackera, Ja-leniucha, …) naturalnie osiągnie i zrealizuje twoje (powyższe) cele?
 5. Dla jakich działań (a zatem umiejętności i wcześniejszych przemyślień) naturalną konsekwencją jest osiągnięcie (twoich) wyśnionych celów?
 6. Jakie są te działania które dostarczają najwięcej przyjemności w trakcie osiągania celu? Jaka jest ta przyjemność i ta nagroda za osiągnięcie celu? Czy chcę dalej rozszczepiać atomowo przyjemności z powyższego tematu czy bardziej delektować się z powiązanych działań (prowadzącego do nagrody)?
 7. Jakie są te dziedziny w których chcesz osiągnąć sukces?
 8. Wśród wybranych dziedzin, które (s)kierujesz do pracy, które do hobby (rozrywki) a które do pudełka “opowieści babci”?.. Czym chcesz się zajmować najwięcej (a czym najmniej)? Co chcesz osiągnąć ? Do czego dążysz?

 

D: Czy masz może pytania uszczegóławiające w postaci sproszkowanej i popaczkowanej?

U: Ano mam.

Poziom strategiczny: Poziom upartej Ideologii & Idei szerokości zainteresowań (z pominięciem możliwości i zdolności oraz intensywności działań w kierunku celu). Jaka jest Misja twego życia – czyli “cel na kilkadziesiąt lat”? (Co zrobisz ze swoim życiem? Po co tu jesteś? I po co ci to?)

jaki jest ten większy cel (do którego widzisz tylko skrawek drogi)? Co jest dla ciebie naj-naj-najważniejsze i najistotniejsze? Gdzie będziesz za 5/10/15/… lat?

– Czy 10 lat i 5 lat wydają się być w sam raz na twoją misję?

-Był czas i byłem pewny, że misja to na całe życie. Ale osobiście prościej mi jest realizować kroki drobniejsze. Dziś jestem na etapie zafascynowania teorią (“KanBan”) codziennych drobnych kroków doprowadzających do długoterminowego docelowego stanu.

 – Czyli tą na całe życie teraz nazywasz inaczej?

– Moja Mega–Makro-Misja. Mam też takie jak Mikro i Nano.

Czy wyobrażasz Księgowość która poczeka 20 lat na sprawdzenie, że coś było i jest nie tak oraz wymaga działań korekcyjnych? Raczej to robi codziennie. Weryfikuje to samo co tydzień i co miesiąc. Roczne sprawdzanie /zamknięcie wyników – to temat bardziej znany ze względu na rozliczenia się (podatkowe / z inwestorami / kierownictwem / itp). Postanowienia noworoczne też słabo działają jeśli nie ma tygodniowych i dziennych. Te krótkoterminowe są dużo ważniejsze (i dlatego już nie mam staro-rocznych postanowień).

Na przykład Kapitan, który zrobi przegląd i sprawdzi mapę w połowie nieznanej drogi raczej będzie korygować kierunek. Może nawet ostro. Dlatego sprawdza się częściej aby korekty były lekko-kosmetyczne (i droga bardziej optymalna).

Podobno autopilot doprowadzając do celu pokład odnotowuje, że na właściwej drodze jest tylko 3% czasu. Ale kontroluje stan co kilka(dziesiąt) sekund.

 

 

“Czas mija cały czas” – kapitan Oczywistość.

Więc gdzie i jak zainwestujesz czas? W jakich dziedzinach i gałęziach chcesz coś zmienić?

Starteg Generał zadawał dwa ważne pytania  – gdzie my jesteśmy i dokoąd zmierzamy.

Więc. Jaki nurt planujesz obrać na najbliższe 10 lat? Co chcesz zrobić i osiągnąć ? Dlaczego? Po co to chcesz osiągnąć to coś? Po co? Po co? Po co?

Zdolności muzyczne NIE gwarantują że człek wyląduje w tej branży. Dowód – absolwenci szkół muzycznych. Więc gdzie chcesz się znaleźć? Kim możesz i chcesz się stać? Czym chcesz się zająć?

Jaki masz obecny poziom zdolności (wedle dziedziny zainteresowania)? Jaki jest docelowy? Co zrobisz z uzdolnieniami? Gdzie siebie widzisz (po studiach) za 6 lat ?

Gdzie jest twój ser? (przypis: główna myśl jedno-godzinnej lektury wspaniałych stron książki Spencera Johnsona, zatytułowanej “Kto Zabrał Mój Ser?”) Do czego zmierzasz? Co jest istotne?

Co (Jaki cel) – to strategia; rozważania na poziomie Jak – to już taktyka.

Poziom Taktyka – Taktyczne pytania: w jaki sposób planujesz osiągnąć cel? Jak to osiągnąć? Jak zrealizować twoje wszystkie (kluczowe) cele? Jak to można zrealizować na 7 sposobów?

Jaka jest twoja standardowa droga do sukcesu? Jeśli liniowa, to jakbyś użył (geometryczną) koncepcję windy ( 2+2+2 vs (22)2 ) ? Jakie działania wspomagają a jakie sabotują? Jakie działanie zagwarantują osiągnięcie celu? Czy chcesz to przyśpieszyć? Jak?

Jak poczuć frajdę 1 mln $ w ramach skromniejszego budżetu? (czy aby latać samolotem trzeba obowiązkowo kupić samolot?) Kto już to zrobił (osiągnął twój cel) i jak?

Czy i jak możesz to powtórzyć albo usprawnić? Co zrobisz dziś?

Jakie alternatywne plany dotarcia do celu już masz? czy masz już plan który uwzględnia więcej niż 3 drogi osiągnięcia celu?

Jakie są twoje ograniczenia? Co Ciebie hamuje i co przyśpiesza? Jak pokonujesz albo wykorzystujesz ograniczenia? Jakie jest twoje docelowe zachowanie i wiedza?

Jaka gałąź kierunku dostarczy frajdę w trakcie i X lat po studiach? Jaki będzie ten mądry ruch? …ten cwany ruch stratega? Pomysłowy? Jak w 3 lata osiągnąć to co niektórzy osiągają w 10 lat?

Jaki jest następny krok?

Poziom O – Operacyjne pytania: Co robisz w kierunku osiągania twego celu? Jeśli pokroiłbyś to zadanie na 6 (milowych) kawałków /etapów, to jakie by były 3 Najbliższe kroki dla pierwszego etapu? Co pożytecznego i przyjemnego już zrobiłeś, a co jeszcze masz zamiar? Co chcesz zrobić już dziś? Teraz?

W jakich okolicznościach jesteś najbardziej kreatywny? Jak co tydzień zbliżasz się do celu?

Jakie pytanie w danej chwili będzie dla Ciebie najbardziej użyteczne (które zadasz sobie albo zadasz komuś)?

 • Ile pozycji jest na liście ” Jakimi narzędziami chciałbym operować?”
 • Czy są ustalone kolejności w jakich chcesz poznawać powyższe tematy? (Co z powyższej listy przyniesie największą korzyść i dostarczy najwięcej frajdy ?)
 • Jaka jest to najbliższe ćwiczenie (lekcja) z powyższego tematu? Co w niej jest kluczowego do wykorzystania?

 

Jakie pierwsze trzy pozytywne i konstruktywne działania przychodzą ci na myśl? A następne?

Jak zachorować na coś pozytywnego i konstruktywnego? Jak się od tego uzależnić?

 

Podbudowujące pytanie: Jakie to uczucie, być bardziej niż pewnym, że ci się wszystko uda?

(Nawet liczba prób będzie zadowalająca)

(przypis: Po znalezieniu rozwiązania i strategii rozwoju najlepiej spisać je w skrystalizowanej formie zanim inwestycyjne myśli wyparują.)

 

 

 

Na Teutatesa i Ozyrysa. A więc kierunek został obrany. Milowy krok został zrobiony. Teraz jeszcze skromna końcówka – działania w kierunku kolejnego milowego kroku.

Albo jeszcze podładowanie baterii przed startem.

 

Przyczyny studiowania

[następny fragment]

Tags: ,

Digg this!Add to del.icio.us!Stumble this!Add to Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!

Leave a Reply:

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*