Home » Blog, Studia

Przyczyny Studiowania

Written By: M on listopad 19, 2012 No Comment

Przyczyny studiowania

K: W psychologii nie ma nieistotnych szczegółów. Nastawienie do pójścia na studia “oby tylko pobalować” oraz “nauczyć się maksylamnie czego się tylko da w temacie UUU” – są radykalnie inne. Czy ktoś ma mix celów? Pewnie że tak. Ale co dominuje to później i (skutkuje, procentuje oraz) charakteryzuje osobę.

  • Mamuś z tatusiem wysłali na studia bez chęci dziedzica – porażka w pierwszych dwóch latach.
  • Wyjechać poza rodzinny kokon i zobaczyć ‘na co mnie stać’ w wielkim mieście – MGR.

Jest nawet psycho-technika “kół wartości”. Zasadniczo z motywacji “kija i marchewki” koncentruje się ona na marchewkach. Masa marchewek w postaci wydłubanych /narysowanych /ułożenych /… masy konkretnych powodów, dla których warto osiągnąć cel. Tak, masa marchewek działa na mózg człeka na poziomie podprogowym. Dzięki temu jest zdecydowanie prościej i przyjemniej osiągnąć cel

U: Z grubsza u studentów z mego roku “Przyczyny pójścia na studia” wpadają w wartości poniższej tabelki.

Dlaczego wybrałeś się na studia?

By podbijać świat…
Ze względu na większą wolność i swobodę w zarządzaniu czasem.By wyjechać poza duszący kokon mamusi/tatusia (zdala od kajdankowych uścisków) i tym samym uzyskać większą swobodę w spędzaniu czasu. Większości się udało, ale nie wszystkim – rodzicę Damiana przywozili i odwozili z domu nawet jak był na 5tym roku studiów. Ja jednak sam(a) decyduje kiedy się bawię i kiedy się uczę.
Ola: Doczekałam się takich czasów, że ściszam telefon bądź go nie odbieram o ile nie chce usłyszeć ‘tej samej zdartej płyty’ od rodziców. “Nie tak jem i za dużo pije oraz (nie)chodzę z nikim” …i dobrze mi z tym.
Za czasów obowiązku wojskowego – Ucieczkę od /dla wojska – lepiej przestudiować więcej i mieć wojska jak najmniej o ile nie wcale.[1]Wojtas uważał wojsko za siedzibę pedałów i darmowych pracowników państwowych. Na szczęście nie każdy miał takie doświadczenia w ‘elitarnych’ częściach.Karol studiował, aby zrobić karierę w wojsku po studiach, startując z innego pułapu.
Bo ‘dinozaury’ (Rodzice) kazały, – bo tata/mama jest profesorem, bo tu studiowali; tradycja.
Bo planuje zmienić pracę i brakuje wykształcenia tematycznego
Bo podwyższę swój poziom intelektualny
Bo rodzice / dziadkowie / wójostwo kiedyś przestaną pomagać / zabraknie na tym świecie / wymagają pomocy – “a trza se zapewnić poziom max luksusów”
Bo poziom społeczny /kasta nakazuje. Lub podwyższyć swój socjo-poziom
Bo nie mogę awansować bez ukończonej szkoły wyższej z odpowiednią renomą, tytułem & kierunkiem. Jak jesteś fizykiem to dyplom z socjologii będzie mniej wart aniżeli z fizyki jądrowej.
Bo szukam inteligentnego męża /żony /znajomych i przyjaciół /kompanów do piwa i wódki /szczórów o podobnych zainteresowaniach. Maciek studiował w tym celu aż 3 kierunki.
Ze względu na Uszlachetnianierodzinne.Bo jak będę się kłóciła z mężem i powie że jestem głupia – to pokaże dyplom
Bo jestem pewien że studia pozwolą mi znaleźć swoją niszę – swoje miejsce w życiu. Rozpoznać branży i dowiedzieć się co kręci najbardziej.
Bo mogę rozwinąć swoje hobby a tematy mnie mocno kręcą i przykuwają moją uwagę
Bo planuje zrobić wynalazek i dać mu swoje nazwisko /ksywkę (i tym samym zaspokoić swoją próżność i chęć bycia ważnym)
By kupić więcej z listy rzeczy, które wart mieć (typu auto, helikopter i prywatny harem).Tytuł ma mi zagwarantować luks poziom –> MGR INŻ = mogę gówno robić i nieźle żyć. Faktycznie = Lepszy start w życiu (zawodowym), by robić to co lubię i nieźle żyć. Bezpieczny poziom na rynku pracy. Z “mgr” będę bardziej sexy na rynku pracy.Są zawody, w których bez dyplomu ne ma co mażyć o pracy (bez pozwolenia wykonywania zawodu). Próbuję wyobrazić sobie “hirurga amatora” i wychodzi maniak a nie ‘dr House’. Polowa pielęgniarka para-wojskowa w zamieszkasz – to co innego. Sędzia, który nie skończył prawo – może występować w filmie. Informatyk dokształcony po godzinach – to zupełnie co innego (ale i tu tytuły nie szkodzą).
Bo boję się (analfabetyzmu /kryzysu /podatków /braku wrażeń /wojny i reszty listy strachów).
Ze względu na Edukacyjną chcicę.By kolekcjować wrażenia i odchaczyć jakościowo (top10) lub jak największą listę najlepszych (najgorszych) alkocholi /miejsc /osób /towarzystw /poziomów /zaliczaczeń /sex-partnerów /drug’ów wizytówek /podróży /żartów /poziomów kariery/…
By skorzystać z ulg studenckich i taniej zwiedzić świat (i powiększyć listę przeżyć).
By poznać siebie, Piotr zapisał się na filozofię. A poza przyczyną która ładnie brzmi, faktyczne przyczyny to – 1)znaleźć ‘dziewczynę’ metodą ‘prób i prób’; 2)korzystać przez +6 miesięcy z ulg studenckich; 3) zyskać extra kasę, bo na własnej działalności ZUS opłaci za niego uczelnia; 4)tańsze podróże po świecie
By rozpoznać okolice docelowego biznesu. Odkryć swoją (nową) formułe sukcesu…
By zostać drugim (Housem / Einsteinem / Torwaldsem / Gates’em / Fordem / Szekspirem / Assimovem / Pratchettem / Łysiakiem / Putinem / etc.. – w zależności od kierunku) i ostatecznie zająć miejsce pierwszego.
“By zobaczyć na jak wiele mnie stać” (w wielkim mieście)
Oby jak najdłużej postudiować
Aby się odchudzić (bo mało jest w Polsce grubych studentów)
Doświadczona 30latka po przejsciach – dla podwyższenia kwalifikacji i uzupelnienia luki akademickiej wiedzy (albo i szukania przygody na policzki na których siedzi)
seniorzy – w ramach hobby i odmładzania się duchem

Różnie skończyli (studia) koleżanki i koledzy. Ci z przymusu odpadali najszybciej. Wielu dyplom zrobiło. Dla nielicznych liczył się ‘sam proces studiowania’ (a nie dyplom).

Na studiach – jak w grze. Niepokonane przeszkody pogrążające pauzują grę albo i niszczą gracza. Artur na pytanie z Rachunku prawdopodobieństwa (w terminie poprawkowym) ‘jaka jest szansa na wyrzucenie orła lub reszki’ poległ. Powiedział “50%” kiedy chodziło o właściwe słownictwo “w nieskończonej ilości prób szansa otrzymania orła lub reszki dąży do 0,5. Ponieważ zawsze jest szansa że moneta stanie bokiem, połknie ją ptak, wpadnie w coś i zaginie itp.”. Artur zdał przedmiot rok później za pomocą dziekanki – w porę dostarczył papiery, że się leczy i chętnie będzie kontynuował naukę później (za rok).

Zniszczenie gracza odbywa się na poziomie zdrowia  lub ‘administracji’.

  • Zdrowia / Psychiki – bo wariuje pod wpływem presji sesji, a organizm wysiada tuż za psychiką. Serce nie może walić non stop jak na maratonie, bez efektów ubocznych. Genialny Piotr wylądował w psychiatryku na 3 miesiące w trakcie pierwszej sesji. I tak 3 razy, dopóki nie pokonał swojej bariery psychicznej.
  • Administracji – bo student odwalił numer (np. wysadził sieć w mieście), bądź podpadł konkretnemu “arcy-gnoju” z koneksjami. ‘Arcy-gnojem’ może być i świeży mgr, którego uczucia zostały urażone hasłem ‘Osiusiany przez mrówkę (Opluty, obsikany, obrzygany i osrany) wspominany przez caly rok, zapchlony dołęga i douk-nauczyciel z pedo-(nie)ludzką twarzą przedostatniego stopnia, śmierdzący jałowy cielak i wój nieznający się na przedmiocie’. Uczelnia, jako pajęczyna powiązań, ma swoje reguły. Mgr może sam cie nie przepuścić ze swego przedmiotu a może i mama, tata, kumpel i koleżanka, promotor na przedmiocie rok po, udowodnić że nie znasz przedmiotu. Student może podważyć 2 razy ocenę nauczyciela via egzaminów komisyjnych w ciągu całego toku studiów. Adam wykorzystał dwa komisyjne już w pierwszym semestrze, za to dalej się pilnował. Najbardziej boli uwalenie na obronie – bo to ostatnia formalność przed tytułem, a tu …ścięcie (chyba że ucieczka za punkty do uczelni obok).

Co nas nie zabija – to może pokaleczyć. Ale plansze odpowiednio paczkowanych przeszkód (przedmiotów) zbudowały już miliony wzmocnionych postaci. Wielu wyszło ze studiów z ludzką twarzą. Wielu wyszło na ludzi. Więc gra wydaje się być warta ‘świeczki’ (i kilku lat życia).

 

 

 


[1] W momencie przejścia na komercyjne wosjko, przyczyna ta już nie gra roli jak z ‘obowiązkiem wojskowym’

Tags: ,

Digg this!Add to del.icio.us!Stumble this!Add to Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!

Leave a Reply:

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*